Ezúttal Van Gogh egyik híres festményének a titkát igyekszünk feltárni.
Van Gogh eme festménye valóban olyan, mintha az ő senkivel össze nem téveszthető ecsetvonásait mutatná fel. A színek és az ecsetkezelés valóban emlékeztet az impresszionista művész stílusára.
A befejezetlen mű alsó részén ugyanakkor egy rendkívüli érdekességre bukkantak, egy kínai tusrajz rajzolódik ki, ami egyáltalán nem emlékeztet Van Gogh ismerős pingálására.
Ráadásul a kép eredeti címe így szól, “Etude a la bougie”, azaz Tanulmány gyertyafénynél. A franciában nem jártas olvasóinknak eláruljuk, hogy két ékezet is hiányzik ebből a négy szóból, ami szintén nem vall a bagettek nyelvén is folyékonyan karattyoló festőre.
Van Gogh unokaöccse kijelentette, hogy a festmény minden bizonnyal hamis, ennek ellenére meglehetősen nagy összegért vette meg azt az Universal Pictures egykori alapítója, William Goetz 1948-ban.
Persze, azóta sem tudják megmondani, kinek van igaza, és a szakértők ezúttal is két, egymásra acsarkodó táborrá álltak össze.
Bár ezekről a rejtélyekről minden bizonnyal még a legjobb bűvészek sem fogják egy jó darabig lerántani a leplet, legalább addig is élvezhetjük az efféle misztériumok jólesően borzongató tulajdonságát.